Národopisný krúžek Dolněmčan

Národopisný krúžek Dolněmčan vznikl v roce 1965, kdy si několik bývalých členů katolické Omladiny řeklo, že by mohli nacvičit dožínky, a tak navázat na dlouholetou tradici této slavnosti v Dolním Němčí. Jenomže po dožínkách se mladí začali scházet a nastávala otázka: “Co dál…?“. Člen dechovky pan František Krhovský – velice ochotný a zapálený člověk, se postavil do čela této skupiny mladých a všichni se shodli na tom, že budou pokračovat.

V začátcích pomáhali začínajícím krúžkařům členové uherskobrodské Olšavy nebo staroměstské Doliny. Bylo nutné také řešit název skupiny. Hlasováním se potvrdil název: „Národopisný krúžek Dolněmčan“. Dalším problémem bylo oblečení krúžku. Nebylo únosné, aby se členové krúžku jako doposud zúčastňovali folklorních akcí ve svátečních krojích. Na popud vedoucího staroměstské Doliny, pana Jana Vojtíka, se spolu se staršími ženami zrekonstruoval dolněmčanský všední kroj, který byl snadnější na údržbu. Mimo velké akce, kdy krúžek samozřejmě vystupuje ve svátečním kroji, se všední varianta používá dodnes.  

Krúžek se stal nepravidelným účastníkem Dolňáckých slavností v Hluku, Jízdy králů ve Vlčnově, Slavností bratrství Čechů a Slováků na Javořině, Mezinárodního folklórního festivalu ve Strážnici a podobně.

Od roku 2000, po nastoupení nové generace krúžkařů, došlo k nemalým změnám. Kromě pravidelně konaných hodů s právem a dožínek, bylo založeno mnoho nových tradic. Hoši začali se šlahačkovou obchůzkou chodit po děvčatech z krúžku. Vzniklo poštěpánské koledování, vaření trnek, pečení chleba a předvánoční zpívání, které díky nenapodobitelnému prostředí místního muzea lákají návštěvníky dodnes. Kromě domácích akcí se krúžkaři pravidelně zúčastňovali také Slavností česneku v Buchlovicích. Jak by také ne, když mělo Dolněmčí až donedávna česnekovou tradici.  Dalšími akcemi, kterých jsme se zúčastňovali nebo pravidelně zúčastňujeme jsou: Slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, Jízda králů ve Vlčnově, Dolňácké slavnosti v Hluku, Burčákové slavnosti v Boršicích, Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Javořině, Kosení lúk v Jeseníkách, Dožínky v Turé Lúce (Slovensko), zahraniční zájezdy do Bele Crkve a Jánošíku (Srbsko), Masopsutní karneval v Nimis (Itálie), zahraniční zájezd do Salzburku (Rakousko),  Zvolena (Slovensko) a mnoho dalších.

V soutěžích o nejlepšího tanečníka verbuňku ve Strážnici krúžek vždy výborně reprezentovali Petr Klein a Jiří Miloš.

Součástí našeho působení je také podpora Dětského národopisného krúžku Dolněmčánek. Od roku 2013 je další složkou krúžku Cimbálová muzika Šáteček s primáškou Izabelou Zemčíkovou. Občas tanečníky při vystoupeních doprovází na harmoniku i Martin Matuš.

V souboru se vystřídalo několik generací krúžkařů, z nichž každá přinesla do působení souboru něco jiného a zažila mnoho pěkných chvil. Není divu, že se v roce 2016 dala jedna z generací krúžkařů opět dohromady a založila soubor Oldněmčan.

V životě lidském jsou momenty, kdy člověk hodnotí doby minulé v očekávání dob budoucích a rekapituluje, zda to, co udělal, stálo za to. Myslím, že vše, co lidé zapálení do udržení lidové kultury a tradic naší obce udělali, za to stálo. Nechť je ještě hodně chvil v životě krúžku, kdy si budeme moci říct: Stálo to za to!

autor: Taťána MilošováVíce informací naleznete na www.dolnemcan.cz

Mobilní
Rozhlas

Nová virtuální
prohlídka obce


Kalendář akcí

DNES
24. 4.
Svoz plastů
27. 4.
4. 5.
5. 5.
6. 5.
Tvoření v knihovně ke Dni matek
6. 5.
Den matek ve farnosti

Počasí v Dolním Němčí


Obec Dolní Němčí

Nivnická 82
687 62 Dolní Němčí, Zlínský kraj

tel.: 572 648 721
e-mail: sekretariat@dolni-nemci.cz

Úřední hodiny:
pondělí 8.00–11.15, 12.45–17.00 hod
středa 8.00–11.15, 12.45–15.45 hod


Všechna práva vyhrazena – 2024 – www.dolni-nemci.cz
Prohlášení o ochraně osobních údajů – GDPR | Administrace
Vytvořilo Studio KVARK