Odpady



 

Svoz popelnic ve čtvrtek v lichém týdnu 

 

Provozní doba sběrného dvoru

Každý pátek:

duben – říjen 14:00 – 17:00 hodin
listopad – březen 14:00 – 16:00 hodin

Každou 1. sobotu v měsíci: 8:00 - 10:00 hodin

Středa: 8. 1., 15. 1., 12. 2., 12. 3., 16. 4., 14. 5., 18. 6., 16. 7., 13. 8., 17. 9., 15. 10., 12. 11., 17. 12. | 8:00–11:00 hodin

 

Provozní řád sběrného dvora

 

Termíny svozů separovaného odpadu v pytlích pro I. polovinu roku 2025

Pondělí: 27. 1., 24. 2., 24. 3., 21. 4., 19. 5., 16. 6.


Žluté pytle musí být nachystány v daném termínu do 6.00 hodin a musí být umístěny u sjízdné komunikace na volném terénu (aby nebyly stíněny keřem, stromem, plynoměrem, automobilem apod.). Upozorňujeme občany, že budou sbírány pouze žluté pytle označené logem společnosti Rumpold. 



Plakát BIO odpad ke stažení (JPG)

Kam se žárovkou, když dosvítí? (PDF)


 

Proč se recyklují nefunkční zářivky a jiná elektrozařízení?

Většina z nás už dnes ví, že vysloužilé lineární či úsporné zářivky je potřeba odevzdat k recyklaci. Ne všichni ale víme, proč a jaký je jejich další osud.
Recyklace nefunkčních zářivek je důležitá ze dvou důvodů. Tím prvním je ochrana životního prostředí před rtutí, která je v těchto výrobcích v malém množství obsažena. V jedné úsporné zářivce jde o 3–5 mg rtuti. Při mnohonásobně vyšších koncentracích může tato jedovatá látka poškodit nejen životní prostředí, ale i naše zdraví.

Druhým důvodem je opětovné materiálové využití, jež u zářivek a dalších světelných zdrojů v současnosti dosahuje více než 90 %. Využitím recyklovaných materiálů při další výrobě se šetří přírodní zdroje surovin.

Zpětným odběrem a ekologickou recyklací osvětlovacích zařízení se od roku 2005 zabývá neziskový kolektivní systém EKOLAMP, který tyto služby zajišťuje i pro naši obec. Obyvatelé naší obce mohou nejen nefunkční světelné zdroje, ale i další elektrozařízení, zdarma odevzdávat ve sběrném dvoře na adrese Nivnická čp. 82, dále pak v prostoru chodby místního obecního úřadu, kde je umístěna malá sběrná nádoba nebo v elektro obchodě při nákupu nových. Ze sběrných míst EKOLAMP sváží světelné zdroje a další vysloužilá elektrozařízení k ekologické recyklaci, díky které jsou z nich pro opětovné použití získávány druhotné suroviny, zejména kovy, plasty a sklo. Hliník, mosaz a další kovy se mohou znovu použít v kovovýrobě, z recyklovaných plastů jsou vyráběny např. zatravňovací dlaždice či plotové dílce a sklo se používá jako technický materiál.

Prostřednictvím společnosti EKOLAMP se v roce 2021 recyklovalo 551 tun použitých světelných zdrojů, téměř 963 tun malých a 2668 tun velkých elektrozařízení. Díky EKOLAMPu se podařilo opětovně využít přes 90 % materiálů ze všech sebraných elektrozařízení. To je dobrá zpráva pro životní prostředí naší země. Bohužel stále mnoho českých domácností nerecykluje a menší elektrozařízení včetně úsporných žárovek hází do komunálního odpadu. Do půdy se tak mohou dostat nebezpečné látky, se kterými si příroda jen tak neporadí. Právě vy můžete pomoci tuto situaci změnit.

Více se o problematice nakládání s nefunkčními zářivkami a dalšími elektrozařízeními dočtete na www.ekolamp.cz.



Vysloužilá elektrozařízení patří na sběrná místa, aby nezamořila životní prostředí

Žárovky do koše nepatří

V domácnostech jsou v posledních letech klasické žárovky postupně nahrazovány úspornými světelnými zdroji: jde zejména o lineární, kompaktní úsporné zářivky či LED žárovky. Jejich předností je, že vydrží svítit mnoho let a spotřebují až o 90 % méně elektřiny než klasické žárovky. Obsahují užitečné druhotné suroviny a zářivky i velmi malé množství toxické rtuti. Proto, když doslouží, nesmějí se vyhodit do koše, ale je potřeba odevzdat je k odborné recyklaci, kterou zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP. 

Při ukládání většího množství úsporných světelných zdrojů na skládkách komunálního odpadu dochází k únikům rtuti nejen do ovzduší. Vyšší koncentrace rtuti mohou znečistit půdu i vodu, v níž se rtuť může transformovat do organické formy, která je obzvláště nebezpečná pro nervovou soustavu lidí i zvířat.

EKOLAMP se postará i o klasické žárovky a ostatní vysloužilé elektro

Od roku 2005 je EKOLAMP jedničkou v péči o světelný elektroodpad. Od roku 2019 se však stará také o vysloužilé malé i velké domácí spotřebiče. Podle nových pravidel platných od ledna 2021 spadají do zpětného odběru rovněž klasické přímo žhavené žárovky včetně halogenových, jejichž sběr provádí EKOLAMP v rámci zpětného odběru dříve sbíraných světelných zdrojů.

Kam s nefunkčním elektrozařízením?

Vysloužilé žárovky či nefunkční elektrozařízení je třeba odnést do sběrného dvora, nejbližší prodejny elektra či do označených sběrných nádob, které se nacházejí na řadě míst po celé České republice. EKOLAMP v současnosti provozuje přes 4300 sběrných míst. 

Více informací o rozmístění sběrných nádob a správné likvidaci starého elektra se dozvíte na www.ekolamp.cz.

Sběrný dvůr, který se v Dolním Němčí nachází, je otevřen každý pátek v letním období v době od 14 hod. do 17 hod. a v zimním období od 14 hod. do 16 hod., dále pak každou 1. sobotu v měsíci od 8 hod. do 10 hod. Rovněž tak ve středu od 8 hod. do 11 hod., přesný rozpis termínů uveden na webových stránkách obce. Sběrný dvůr je dostupný jak občanům, tak živnostníkům podnikajícím v katastru obce.


 

 

Mobilní
Rozhlas

Nová virtuální
prohlídka obce


Kalendář akcí

20. 3.
22. 3.
24. 3.
Svoz plastů
28. 3.
Noc s Andersenem v knihovně
29. 3.
29. 3.
5. 4.

Počasí v Dolním Němčí


Obec Dolní Němčí

Nivnická 82
687 62 Dolní Němčí, Zlínský kraj

tel.: 572 648 721
e-mail: sekretariat@dolni-nemci.cz

Úřední hodiny:
pondělí 8.00–11.15, 12.45–17.00 hod
středa 8.00–11.15, 12.45–15.45 hod


Všechna práva vyhrazena – 2025 – www.dolni-nemci.cz
Prohlášení o ochraně osobních údajů – GDPR | Administrace
Vytvořilo Studio KVARK | Parker